Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA ODPADAMI, STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)

uzyskany tytuł zawodowy: inżynier

profil studiów: ogólnoakademicki

Krótkie wprowadzenie

Absolwent kierunku ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA ODPADAMI jest przygotowany do wykonywania zadań inżynierskich o charakterze projektowym, inwestycyjnym i eksploatacyjnym dotyczących urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz z zakresu gospodarki odpadami. Absolwent potrafi ocenić wartość zapotrzebowania na energię, oraz możliwości jej pozyskiwania, a także zaprojektować instalację służącą do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Potrafi również oszacować ilość odpadów powstających w regionie oraz opracować koncepcję ich składowania i zagospodarowania.

Czego będziesz się uczyć?

I rok

Podczas pierwszego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu nauk podstawowych (matematyki, fizyki, chemii ) oraz technologii informacyjnych i grafiki inżynierskiej.

II rok

Podczas drugiego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu: mechaniki technicznej, wytwarzania i przemian energii elektrycznej, projektowania inżynierskiego, biopaliw pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz gospodarki odpadami.

III rok

Podczas trzeciego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu: inżynierii procesowej w gospodarce odpadami, komputerowego wspomagania decyzji i z zakresu projektowania systemów pozyskiwania energii odnawialnej

IV rok

Podczas 7 semestru studiów realizowane są przedmioty z zakresu: utylizacji i recyklingu odpadów oraz regionalnej polityki energetycznej jak również prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania i organizacji produkcji.

Aktualny program studiów znajdziesz tutaj.

Ile punktów ECTS uzyskasz?

210 ECTS

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Interdyscyplinarne wykształcenie umożliwi absolwentowi zatrudnienie w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem ze źródeł odnawialnych oraz obrotem energią na rynkach lokalnych oraz w przedsiębiorstwach przetwarzających lub utylizujących odpady. Absolwent jest także przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej oraz doradztwie na stanowiskach związanych z zagadnieniami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych lub zagospodarowaniem odpadów.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA ODPADAMI, STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

czas trwania: 1,5 roku (3 semestry)

specjalności:

  • gospodarka odpadami
  • odnawialne źródła energii

uzyskany tytuł zawodowy: magister inżynier

profil studiów: ogólnoakademicki

Krótkie wprowadzenie

Absolwent kierunku ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII I GOSPODARKA ODPADAMI ma pogłębioną wiedzę dotyczącą technicznych zadań inżynierskich i kształtowania środowiska. Posiada podbudowaną teoretycznie szczegółową wiedzę z zakresu OZEiGO obejmującą projektowe zadania inżynierskie dotyczące urządzeń, instalacji oraz obiektów służących do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, oraz z zakresu gospodarki odpadami. Ma zaawansowaną wiedzę ekonomiczną i prawną niezbędną dorozumienia pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej dostosowaną do kierunku OZEiGO, w tym rozszerzoną wiedzę na temat funkcjonowania i rozwoju obszarów wiejskich. Posiada wiedzę dotyczącą eksploatacji oraz niezawodności maszyn i urządzeń w odniesieniu do kierunku OZEiGO. Zna zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości wykorzystującej wiedzę właściwą dla kierunku OZEiGO.

Czego będziesz się uczyć?

I rok

Podczas pierwszego roku studiów realizowane są przedmioty z zakresu monitoringu i diagnostyki urządzeń OZE i GO, optymalizacji i eksploatacji urządzeń OZE i GO, modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, oddziaływania inwestycji na środowisko, rekuperacji i magazynowania energii, LCA.

II rok

Podczas ostatniego semestru studiów realizowane są przedmioty z zakresu: innowacyjnych technologii w OZE i GO, uwarunkowań prawno-ekonomicznych OZE i GO oraz z zakresu przedsiębiorczości i wynalazczości.

Aktualny program studiów znajdziesz tutaj.

Ile punktów ECTS uzyskasz?

90 ECTS

Gdzie będziesz pracować po studiach?

Absolwent II stopnia na kierunku OZEiGO jest przygotowany do:

  • pełnienia kierowniczych funkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych, projektowych i doradczych, zajmujących się zagadnieniami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz zagospodarowania odpadów pochodzenia rolniczego;
  • pracy w jednostkach gospodarczych i administracyjnych, wymagających poszerzonego zakresu wiedzy technicznej i ekonomicznej, szczególnie z zakresu odnawialnych źródeł energii i gospodarowania odpadami;
  • podejmowania pracy w różnych sektorach i segmentach rynku europejskiego oraz do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej;
  • wykonywania i koordynowania prac badawczych oraz pracy w instytutach naukowo-badawczych, biurach projektowych i przedsiębiorstwach z obszaru energetyki odnawialnej i gospodarki odpadami;
  • podjęcia studiów doktoranckich.